Piast Ożarowice - strona nieoficjalna

Historia Klubu

Po zakończeniu II-giej wojny światowej wśród społeczeństwa wiejskiego wzrosło zainteresowanie kulturą fizyczną i sportem. W tym czasie młodzież głownie interesowała się kolarstwem i piłką nożną. Nie inaczej było pośród mieszkańców Ożarowic i okolicznych miejscowości.

W 1951 roku założono Ludowy Zespół Sportowy Ożarowice, a wśród jego członków byli: B. Zradek, K. Lubas, Edward Duda, Eugeniusz Duda, Z. Trefoń, J. Fronczek, Z. Fisior, S. Muc, Kazimierz Duda, Jan Duda i inni. Drużyna piłki nożnej rozgrywała mecze towarzyskie z drużynami pochodzącymi z Rogoźnika, Tąpkowic, Niezdary i innych okolicznych miejscowości.

Przez pewien okres działalność LZS została zawieszona i dopiero w 1958 roku, klub został reaktywowany, przyjmując wówczas nazwę LZS „Piast” Ożarowice. Wiodącą sekcją była piłka nożna a piłkarze rozgrywali swe mecze na obcych boiskach gdyż takiego nie było w Ożarowicach. Działalność klubu nie trwała długo, gdyż z powodu problemów personalno-organizacyjnych działalność „Piasta” została przerwana na prawie 15 lat. W 1978 roku dzięki inicjatywie Zbigniewa Paligi wznowiona została działalność LZS „Piast” z sekcjami wiodącymi – piłki ręcznej i szachów. Piłka nożna na dobre zawitała do Ożarowic dopiero w 1988 roku dzięki takim działaczom jak: W. Rupnik, S. Nowak, J. Bacica i innym. To dzięki nim została założona sekcja piłki nożnej. Pozyskano tereny i budynek po byłej jednostce wojskowej i w czynie społecznym wykonano boisko piłkarskie. Przed oddaniem boiska do eksploatacji drużyna piłki nożnej rozgrywała swe mecze w Zendku. Oficjalny pierwszy mecz piłki nożnej na nowym stadionie rozegrano 1 sierpnia 1991 roku. Rozwój i rozkwit klubu nastąpił po wyborze nowych władz, na czele, których stanął Tadeusz Biela jako prezes klubu. Sprawował tę funkcję od 1992 roku do 2005 z 8-letnią przerwą, wówczas prezesem był Józef Frączek.

Oddanymi działaczami w tym czasie byli: J. Pyka, S. Nowak, J. Frączek, A. Frączek, J. Poliga, A. Bobik, J. Wacławczyk, T. Biela, H. Pawlik, Z. Koziołek i J. Chałat. Wiele czasu dla klubu poświęcili jako gospodarze Zdzisława i Ryszard Duda.

Kierownikami drużyn w tym czasie byli: K. Małota, J. Puza, Z. Łukasik i G. Czesnoić.

W sezonie 1994/95 piłkarze po kilku latach gry w klasie „B” uzyskali awans do klasy „A”. W 1997 roku piłkarze „Piasta zdobyli Puchar Polski na szczeblu Podokręgu Bytom. Trenerem drużyny był Wojciech Rudy, reprezentant Polski w piłce nożnej jak również sędzia międzynarodowy w tej dziedzinie sportu. W sezonie 1997/98 drużyna Ożarowic zdobywa mistrzostwo klasy „A” uzyskując awans do Klasy Okręgowej Śl. ZPN. W tej klasie rozgrywkowej drużyna pozostawała przez sześć sezonów. Obecnie gra w klasie „A”. W 1998 roku klub otrzymał osobowość prawną przekształcając się z LZS na Ludowy Klub Sportowy „Piast” Ożarowice. Na przestrzeni lat działalności sekcji piłki nożnej trenerami byli: D. Binek, A. Gruszka, W. Rudy, D. Klamra, M. Ostafiński, A. Lorencik, Z. Mańka, J. Szuliński i F. Skrzypiec.

Trenerzy w roku 2006: seniorzy klasa „A” – trener J. Spyra juniorzy – trener T. Bąbik trampkarze 2-drużyny – trener M. Krzyżanowski.

Wielu działaczy za zasługi dla klubu zostało odznaczonych:
Chałat Ireneusz – Złota Honorowa Odznaka Polskiego Związku Piłki Nożnej
Kocot Stanisław - Złota Honorowa Odznaka Polskiego Związku Piłki Nożnej
Duda Zdzisław – Srebrna Honorowa Odznaka Polskiego Związku Piłki Nożnej
Duda Ryszard – Związku Piłki Nożnej
Pawlik Henryk
Biel Tadeusz
Bąbik Grzegorz – Brązowa Honorowa Odznaka PZPN
Babek Tadeusz – Związku Piłki Nożnej
Czapla Grzegorz
Czesnaić Grzegorz
Dróźdź Henryk

ozarowice2

Drużyna sezonu 1997/98 awans do Klasy Okręgowej Stoją od lewej: C. Pietrzyk, J. Nowak, A. Szindler, K. Morawiec, K. Nowakowski, D. Klamra – trener Środek od lewej: J. Urbańczyk, T. Garczańczyk, G. Karcz, M. Kozieł, J. Siarakowski Dolny rząd: A. Małota, F. Karcz, P. Herman, J. Górka W drużynie występowali ponadto: T. Bąbik, K. Wyszyński, K. Skrzypiec, D. Buchta, G. Czapla, M. Torbuś, M. Szywko, A. Lorencki, P. Olszewski, M. Kukasik i A. Jaskuła.

/źródło www.bytom.slzpn.katowice.pl/

pon.